Lifestyle
Terapia: Każdy skorzysta na terapii, sprawdź dlaczego!

Terapia: Każdy skorzysta na terapii, sprawdź dlaczego!

Każdy z nas ma styczność z miłością lub nienawiścią. Jedno i drugie dostarcza nam przez lata pięknych i przykrych chwil. Czasaim nawet możemy nauczyć się czegoś na podstawie tych doświadczeń. Jestem wdzięczna, że jesteśmy w stanie odczuwać te rzeczy. Ale jako ktoś, kto widział wielu terapeutów w ciągu ostatniej dekady, może być bardzo frustrujące, aby znaleźć wspólne słowo z lekarzem i móc rozmawiać z nim na temat naszych odczuć i uczuć. Mimo wszystko, wystarczy trochę researchu i cierpliwości, bo korzyści przewyższają koszty. Dziś udowodnię ci, że każdy – tak, każdy – może skorzystać z terapii.

Terapia w Polsce nadal jest napiętnowana. Chociaż ta kwestia na przestrzeni lat się poprawiła, piętno jest nadal obecne i trwałe na wiele sposobów. Jednym z największych źródeł tego piętna jest przekonanie, że terapia jest przeznaczona tylko dla osób, które doświadczają różnych chorób psychicznych. Mogę w tej kwestii wiele powiedzieć (zwłaszcza jako ktoś, kto kiedyś odmówił wizyty u terapeuty, ponieważ depresja „nie była taka zła” – cokolwiek to znaczy), ale mówiąc wprost, terapia nie jest przeznaczona tylko dla kogoś, kto przeżywa kryzys psychiczny. Istnieje milion powodów, dla których rozmowa z terapeutą byłaby odpowiednia, począwszy od radzenia sobie z trudnymi emocjami po problemy w relacjach z przyjaciółmi, rodziną lub romantyczne sytuacje. Każdy z nas ma do czynienia z przykrymi i niekomfortowymi rzeczami, a terapia może być przestrzenią stworzoną do nazywania tych rzeczy i uczenia się, jak sobie z nimi radzić.

Mówiąc najprościej, każdy może skorzystać z terapii. Czy rozwiąże ona wszystkie Twoje problemy? Mało prawdopodobne. Czy całe twoje życie się zmieni, ponieważ zniknie cały stres? Prawdopodobnie nie. Ale jesteśmy ludźmi i zawsze będziemy mieć rzeczy, z którymi trzeba będzie się uporać. Terapia nieustannie pomaga mi uczyć się, jak radzić sobie z samą sobą, co, jak wiecie, nie zawsze jest takie proste.

Chodzenie na terapię również nie jest tak proste i „trwałe” jak się może wydawać. Tylko dlatego, że zaczynasz spotykać się z kimś przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat, nie oznacza to, że musisz to robić w nieskończoność. Grałeś kiedyś w gry? Z czasem się nudzą, później odwiedzasz portal o grach i zamiast grać – czytasz. A w tym samym czasie jesteś w tyle z czymkolwiek robisz w ulubionej grze. To od Ciebie zależy czy jesteś świadomy tego co się w tej grze dzieje, czy po prostu znowu zacniej w nią grać i będziesz kontynuował progres. Rozumiesz? Wiem, słaby przykład, mimo wszystko Twoja podróż do zdrowia należy do Ciebie i istnieje wiele różnych sposobów na osiągnięcie dobrego samopoczucia i spokoju – terapia to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki można to osiągnąć.

Mówiąc najprościej, terapia nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym lub cierpią na choroby psychiczne. Wszyscy przeszliśmy (i nadal przechodzimy) wiele w dzisiejszych czasach, a posiadanie miejsc, w których możemy wyładować te emocje i czuć, że możemy bezpiecznie wyrażać siebie, ma ogromne długoterminowe korzyści. Niezależnie od tego, czy terapia jest dla Ciebie, czy nie, mam nadzieję, że ten post zmotywuje cię do poszukania pomocy u terapeuty, abyś mógł/mogła dostać pomoc, której potrzebujesz.